eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimTOKAT ÇAMAĞZI (CİNCİFE) KÖYÜ’NDEKİ OSMANLI DÖNEMİ YAPILARI
(Ottoman Structures in Tokat Çamağzı (Cincife) Village )

Yazar : Erkan ATAK    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 21
Sayı : 72
Sayfa : 109-130
Dergiye Geliş Tarihi : 20.10.2017
Yayımlanma Tarihi : 25.12.2017
DOI Number: :
Cite : Erkan ATAK , (21). TOKAT ÇAMAĞZI (CİNCİFE) KÖYÜ’NDEKİ OSMANLI DÖNEMİ YAPILARI. Ekev Akademi Dergisi, 72, p. 109-130. Doi: 10.17753/Ekev811.


Özet
Tokat’ın 15 kilometre kuzeydoğusunda, Tokat ile Niksar arasında yer alan Çamağzı Köyü’ne ait ilk kayıtlara XV. yüzyılın ortalarında rastlanmaktadır. Osmanlı Dönemi kayıtlarında “Cincife” ismiyle anılan Çamağzı’nın XV. yüzyıl tahrir defterlerinde merkez vilayete bağlı nahiyeler arasında gösterildiği anlaşılmaktadır. 19. yüzyılın ortalarında ise Çamağzı (Cincife)’nın ismi Tokat Merkez kazasına bağlı Komanat nahiyesi bünyesindeki köyler arasında geçmektedir. Mevcut bilgiler Çamağzı (Cincife)’nın Osmanlı döneminde belirli aralıklarla hem geliştiğini hem de gerilediğini göstermektedir. Çamağzı (Cincife) köyünde Osmanlı Dönemi’nden kalma türbe, hamam ve çeşmeden oluşan yapılar grubu bulunmaktadır. Doğusunda hazire kısmı bulunan türbe son zamanlarda onarım geçirdiği için günümüze kadar sağlam gelebilmiştir. Harap durumdaki hamamın soyunmalık ve ılıklık kısımları günümüze ulaşamamıştır. Hamamın sıcaklığı, halvet hücreleri ve su deposu nispeten daha sağlam vaziyettedir. Çeşme ise diğer yapılara nazaran orijinal halini büyük oranda koruyarak günümüze gelebilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Tokat, Çamağzı Köyü, Türbe, Hamam, Çeşme.

Abstract
The first records belonging to Çamağzı Village between Tokat and Niksar, 15 kilometers north east of Tokat Province trace back to the middle of the 15th century. Called "Cincife" in the Ottoman records, Çamağzı was shown among the districts connected to the central county in the cadastral record books of the 15th century. In the middle of the 19th century, the name of Çamağzı (Cincife) is among the villages in Komanat District connected to Tokat Central Borough. Current information show that Çamağzı (Cincife) both developed and fell back to recess in certain intervals in the Ottoman period. There is a group of constructions consisting of tombs, bath and fountain from the Ottoman period in Çamağzı (Cincife) Village. The tomb with a hazire to the east has gone through repairs in recent years. At present it is in good condition. The bath is in ruins. The undressing and warmth chambers didn't survive to this day. Heat, privacy rooms and water storage are in relatively better condition. The fountain largely maintained its original condition compared to other structures and survived to this day.

Keywords
Tokat, Çamağzı Village, Tomb, Bath, Fountain.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri