eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimİSLAM HUKUK LİTERATÜRÜNDE FURUK EDEBİYATI VE İKİ FURUK KİTABININ TANITIMI
(Furu Literature in Islamic Law Literature and Introducing two Furu Books )

Yazar : Halis DEMİR    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 17
Sayı : 57
Sayfa : 69-90
Dergiye Geliş Tarihi : 19.08.2013
Yayımlanma Tarihi : 2013
DOI Number: :
Cite : Halis DEMİR , (17). İSLAM HUKUK LİTERATÜRÜNDE FURUK EDEBİYATI VE İKİ FURUK KİTABININ TANITIMI. Ekev Akademi Dergisi, 57, p. 69-90. Doi: .


Özet
Klasik fıkıh kitaplarının ehemmiyetli bir türü de furuklardır. Bu eserler, yeterince tanınmamaktadır. Günümüzde bir furuk kitabının yayınlanmamış olması, bu kanaatimizi teyit edecek sıradan bir örnektir. Bu konuda Türkçe makale yok denecek kadar azdır. Furuk konusu, fıkıh meleke kazandırması, fıkıh eğitimi ve mukayeseli fıkıh çalışmaları bakımından önemlidir. Bu makalede furuk konusu genel hatlarıyla ele alınmış, sonra bu alanın ilk örneklerinden olan iki eser hakkında bilgi verilmiştir. Yer yer karşılaştırılmalar yapılarak, konuya dikkat çekilmiştir. Eserlerin etkileşimleri ele alınırken, klasik fıkıh kitaplarının muhteva zenginliği de ortaya konmuştur.

Anahtar Kelimeler
Fark, kıyas, delil, Kerabisi, Nisaburi, Semerkandi.

Abstract
A type of classical fiqh books Furuk substantial.These works are not recognized enough. Nowadays, to be published in a book Furui, will confirm this judgment, is an example of the ordinary.Turkish article on this subject is almost negligible.Furu subject, faculty kazandırması jurisprudence, fiqh, Islamıc jurısprudence and comparative studies is ımportant ın educatıon.Furu been discussed general terms in this article, then the information on the Works are the first examples of this area. From place to place by comparıng thesubject of attention. When considering the richness of the interactions of the Works contained in the books of fiqh classic have been revealed. .

Keywords
Related concepts: difference, comparison, evidence, Kerabisi, Semerkandi, Nisaburi

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri