eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimMORAL SERMAYEYE İLİŞKİN KAVRAM ANALİZİ
(The Consept Analysis of Moral Capital )

Yazar : Özgür Sami AKGÜL  Habib Özgan  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 22
Sayı : 73
Sayfa : 451-468
Dergiye Geliş Tarihi : 20.12.2017
Yayımlanma Tarihi : 29.04.2018
DOI Number: :
Cite : Özgür Sami AKGÜL Habib Özgan, (22). MORAL SERMAYEYE İLİŞKİN KAVRAM ANALİZİ. Ekev Akademi Dergisi, 73, p. 451-468. Doi: 10.17753/Ekev831.


Özet
Son yıllarda açık birer sistem olarak toplumun vazgeçilmez bir parçası olan eğitim örgütlerinde örgütsel etkililiği artıracak yollar aranmakta, bunun için ekonomik olmayan sermaye türlerine ilgi her geçen gün artmaktadır. Bourdieu’nun sermayeler üzerindeki çalışmalarıyla gündeme gelen Sosyal ve Kültürel Sermaye türlerine zamanla yenileri eklenmiş, Entelektüel Sermaye ve Pozitif Psikolojik Sermaye gibi alanlarda da araştırmalar yapılmıştır. Ekonomik olmayan sermaye türlerinden biri de Moral Sermayedir. Kısaca ahlaki kuralları kullanarak insanların iyi ile kötüyü ayırt edebilmelerini sağlamayı hedefleyen bir sermaye türü olan Moral Sermaye hoşgörü, merhamet, sadakat, affetme, barış, kardeşlik, adalet, dürüstlük gibi moral değerlerin hâkim kılındığı okulların oluşturulmasında kritik önem taşımaktadır. Literatür tarama yöntemi kullanılarak hazırlanan bu araştırma ile Moral Sermayenin oluşumu, kapsamı, geçirdiği tarihsel süreç ve eğitim örgütleri için öneminin açıklanması amaçlanmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Moral Sermaye, Moral Kültür, Eğitim, Örgüt, Yönetim.

Abstract
In recent years, as an open system, educational organization, which are an indespensable part of society, are looking for ways to maximize organizational effectiveness and interest in non-economic capital types is increasing day by day. With the work of Bourdieu on capital, innovations have been added over time to the types of social and cultural capital that are on the rise, and research has been done in areas such as intellectual capital and positive psychological capital. One of the non-economic capital types is moral capital. Moral capital is a type of capital that aims to make people differentiate between good and evil by wing ethical rules in short. Moral capital is crucial in creating schools where moral values such as tolerance, compassion, loyalty, forgiveness, peace, brotherhood, justice, honesty are dominant. This research, which is prepared by using the literature survey method, aims to explain moral capital’s formation, its scope, historical process and its preconceptions for educational organizations.

Keywords
Moral Capital, Moral Culture, Education, Organization, Administration.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri