eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimEL-KEŞŞÂF TEFSİRİ BAĞLAMINDA ZEMAHŞERÎ’NİN ALLAH’IN VARLIĞI (İSBAT-I VACİB) KONUSUNA YAKLAŞIMI
(The Approach of Zamakhshari to the Question of God’s Existence (Proof of God) in the Context of al-Kashshaf )

Yazar : Emrullah ÜLGEN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 22
Sayı : 73
Sayfa : 557-571
Dergiye Geliş Tarihi : 12.01.2018
Yayımlanma Tarihi : 29.04.2018


Özet
Bu araştırma, Allah’ın varlığının ispatı konusunun Arap dili, tefsir ve kelam gibi alanlarda yetkin olan Zemahşerî’nin düşüncesinde nasıl şekillendiği sorusunu cevaplamayı amaçlamaktadır. Özgün tefsirlerden birisi olan el-Keşşâf’ta Zemahşerî, Allah’ın varlığı konusunu felsefî yöntemden ziyade kelâmî perspektifle ele almaktadır. Kur’ân’ın sadece tevhitle ilgili deliller ihtiva ettiğini iddia edenlerin yanında o, hem Allah’ın varlığını hem de tevhidi ispat eden delillerin Kur’ân’da mevcut olduğunu kabul etmektedir. İsbat-ı vacibi istidlalî olarak mümkün gören Zemahşerî, kelam ilminde en çok öne çıkan delillerden fıtrat başta olmak üzere, cisim ve arazların hudûsu delillerini ayet yorumlarına uyarlamaktadır.

Anahtar Kelimeler
Zemahşerî, el-Keşşâf, İsbat-ı Vâcip, Fıtrat, Hudûs.

Abstract
This article aims to answer the question of how God’s existence is shaped in the mind of Zamakhshari, who is an authority in the fields such as Arabic language, tafsir and kalam. In al-Kashshaf, one of the genuine tafsirs, Zamahshari deals with the case of God’s existence in a kalam perspective rather than a philosophical method. In spite of those claiming that the Qur'an contains only evidence related to tawhid, he accepts that both the proof of God’s existence and tawhid exist in the Qur'an. Zemahşerî, who thinks the proof of God's existence is inferentially possible, adapts the proofs of essence (hudus) and attribute (araz), especially the proof of fıtrat that is the most prominent proof in the Kelam, to verses.

Keywords
Zamakhshari, Kashshaaf, Proof of God, Fıtrat, Hudus.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 2019 yılı 3.sayısı için makale kabulü sona ermiştir. 2019 yılı son sayısı için makale kabulü ise devam etmektedir. 

  Dergimizin 78. sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir. 

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri