eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimTÜRKİYE’DE AKADEMİK İSTİHDAMDA BÖLGESEL UZMANLAŞMA, AKADEMİK İŞ PİYASASI VE ÖĞRETİM ÜYESİ ROTASYONU
(Regional Specification of Academic Employment, Academic Labour Market and Tenure’ Rotation in Turkey )

Yazar : Murat Çiftçi    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 22
Sayı : 73
Sayfa : 233-262
Dergiye Geliş Tarihi : 22.02.2018
Yayımlanma Tarihi : 29.04.2018
DOI Number: :
Cite : Murat Çiftçi , (22). TÜRKİYE’DE AKADEMİK İSTİHDAMDA BÖLGESEL UZMANLAŞMA, AKADEMİK İŞ PİYASASI VE ÖĞRETİM ÜYESİ ROTASYONU. Ekev Akademi Dergisi, 73, p. 233-262. Doi: 10.17753/Ekev852.


Özet
Çalışmanın amacı Türkiye’de akademik istihdamda bölgesel uzmanlaşma düzeylerinin tespit edilmesiyle akademik rotasyon imkânını analiz etmektir. Bu kapsamda ilk olarak akademik iş piyasasının ve akademik istihdamın yapısı ve özellikleri incelenmiştir. Ardından akademisyenlerin rotasyonu konusu, dünya geneli ve Türkiye açısından değerlendirilmiştir. Üçüncü ve son aşamada ise olası akademik rotasyon için, rotasyona konu olacak illerin tespiti ve rotasyon hacimlerinin belirlenmesine yönelik uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulamada kullanılan veriler YÖK ve SGK‘dan derlenmiştir. Uygulama yöntemi lokasyon katsayısı (LQ) analizine dayanmaktadır. Elde edilen bulgular, akademisyen rotasyonuna konu olacak işgücü hacminin akademisyen işgücü piyasası içerisinde en fazla %3’le sınırlı olduğunu göstermektedir. Akademik istihdamda uzmanlaşmış illerin uzmanlaşmasına zarar vermeden, düşük düzeyde uzmanlaşma başlangıcının tüm illerde sağlanmasına imkân verecek akademisyen hacmi, büyük ölçüde mevcuttur. Dolayısıyla akademik rotasyonun ek maliyet getirmeksizin gerçekleştirilebilirliği oldukça yüksektir.

Anahtar Kelimeler
Çalışma Ekonomisi, Akademik İş Piyasası, İstihdamda Bölgesel Uzmanlaşma, Lokasyon Katsayısı, Bölge Çalışmaları, Bölge Planlama.

Abstract
The purpose of this study is to analyze the mobility of academic rotation by determining regional specialization levels in academic employment. In this context, the structure and characteristics of the academic labor market and academic employment were examined first. Then the matter of rotation of academicians were evaluated in terms of overall world and Turkey. In the third and final phase, an application was made to determine the rotation and rotation volumes of the provinces that would be subject to rotation for possible academic rotation. The data used in practice are compiled from Council of High Education and Social Security Institution. According to the findings obtained, the academic labor force market is limited to 3% of the academicians' labor force which will be the subject of academic rotation. There is a large volume of academicians who will enable the start of specialization at low level for all the provinces without harming the specialization of specialized provinces in academic employment. Therefore the possibility of academic rotation without additional cost is highly available.

Keywords
Labour Economics, Academic Labour Markets, Regional Specification of Employment, Location Quotient,

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri