eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimMATURİDİ KELAMININ KLASİK EDEBİYATA YANSIMASI
(Reflection of Kalam Maturidi to Classic Literature )

Yazar : Sadık Armutlu    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 22
Sayı : 73
Sayfa : 93-110
Dergiye Geliş Tarihi : 14.04.2018
Yayımlanma Tarihi : 29.04.2018
DOI Number: :
Cite : Sadık Armutlu , (22). MATURİDİ KELAMININ KLASİK EDEBİYATA YANSIMASI. Ekev Akademi Dergisi, 73, p. 93-110. Doi: 10.17753/Ekev876.


Özet
slam dininin yayılmasıyla birlikte, Kur’an ve hadis eksenli dini ilimler oluşmaya başladı. Kelam ilmi bunlardan biriydi. Kelamın ortaya çıkışı edebiyatta da karşılık buldu. Kelamcılar, kelami konularla ilgili görüşler ortaya koyarken, şairler de bu konuları edebiyat kuralları içerisinde manzumelerinde anlatmaya başladılar. Kelami konular ilk kez “emali” adlı bir esere kaside nazım şekliyle yazıldı. Daha sonra müstakil yazılan ve konusu kelam olan eserler geldi. Bunların arkasından bir edebi eserin içerisinde ve de çeşitli nazım şekilleriyle yazılan şiirler yazıldı. Başta dini türler olmak üzere manzum ve mensur eserlerde kelama ait konular yer almaya başladı. Böylece kelamın iki büyük kolundan biri olan Maturidi kelamı klasik edebiyata yansımış oldu.

Anahtar Kelimeler
Maturidi, Kelam, Edebiyat, Şiir.

Abstract
With the spread of the religion of Islam, Qur'an and Hadith axis religious sciences also began to occur. “Kalam” science was also one of them. Rise of the “kalam” got meaning mutually in literatüre as well. While kalamists put forward opinion about kalam, poets begun to tell these topics in their poems under literature rules. Topics about kalam were written first in “emali” as poetry. Then, separate written works whose topics were kalam came. After, poets which were in a literary work were written the religious works, topics about kalam started to take part in poetic and prosaic works. In this way, Kalam Maturidi which is one of the two big branches of kalam was reflected to classic literature.

Keywords
Maturidi, kalam, literature, poet.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri