eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimMÂVERDÎ’NİN HİLÂFET ANLAYIŞINDA MEŞRUİYET SORUNU
(The Problem of Legitimacy in el-Mawardi’s Caliphate Sistem )

Yazar : Mehmet Salih GECİT    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 17
Sayı : 57
Sayfa : 311-328
Dergiye Geliş Tarihi : 29.08.2013
Yayımlanma Tarihi : 2013
DOI Number: :
Cite : Mehmet Salih GECİT , (17). MÂVERDÎ’NİN HİLÂFET ANLAYIŞINDA MEŞRUİYET SORUNU. Ekev Akademi Dergisi, 57, p. 311-328. Doi: .


Özet
Ebu’l-Hasan el-Mâverdî İslâm hukuk ekollerinden biri olan Şafiî Mezhebinin yetiştirdiği en önemli hukukçulardan biri olup imâmet ve hilâfet konusunu müstakil bir eserde yazmış âlimlerimizdendir. Abbâsî Devletinin son yıllarında hilâfet makamı sembolik bir anlam ifâde edecek kadar gücünü kaybetmişti. Bu dönemdeki sosyal ve siyasal şartlar, hilâfet makamını tehdit edecek seviyede idi. Bu nedenle halîfeler ulemânın desteğine ihtiyaç hissettiler. Bürokrasideki tıkanmışlığı gidermek amacıyla onların çözüm önerilerinde bulunmaları gerekiyordu. İşte İmâm Mâverdî de böyle bir dönemde yaşayan bir âlim ve bürokrat olarak hem halîfeyi, hem hilâfeti, hem de ümmetin siyâsî-idârî birliğini korumak ve kollamak amacıyla “el-Ahkâmu’s-Sultâniyye” adlı eserini yazarak saltanatı meşrulaştırma ve Abbâsî hilâfetinin meşruiyetini dinî nasslar desteğiyle koruma gayretini verdi. Böylece Büveyhî ve Selçuklu yöneticilerin kazandığı güç karşısında halîfenin manevî ve siyasî gücünü koruma gayretini sürdürdü. Bu makalemizde Mâverdî’nin geliştirdiği hilâfet modeli ekseninde hem hilâfet konusunu, hem de Abbâsî hilâfetini irdeleyeceğiz.
depakin chrono 300 mg a1softec.com depakin chrono


Anahtar Kelimeler
Halifelik, Saltanat, Meşruiyet, Mâverdî, Administratin.

Abstract
Abu al-Hasan al-Mawardi was an Islamic jurist of the Shafi'i school most remembered for his works on religion, government, the caliphate, and public and constitutional law during a time of political turmoil. Al-Mawardi was an intellectual with virtues who worked for a just and satisfying social and political environment. He was an important religious and political actor in the decline period of the caliphates of the Abbâsîds. A symbol of his contributions here, he is well remembered for his treatise on "The Ordinances of Government." The Ordiances, Al-Ahkâm al-Sultaniyya w'al-Wilayat al-Diniyya, provide a detailed a definition of the functions of caliphate government which, under the Buyids and Seljuqs appeared to be rather indefinite and ambiguous. For al-Mawardi the caliphate symbolized an entire politico-religious system that regulates the lives of men in a Muslim community to the smallest detail. At this the work al-Mâverdî revealed example of a model of the Caliphate. In this article, I will investigate work of the author an administration model in terms of legimacy.

Keywords
Caliphate, Legitimacy, Mâverdî, Sultanate-magnificence.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri