eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı Erişimارمز الجمال والقبح (الحشرات) في شعر نزار قباني
(Nizâr Kabbânî Güzellik ve Çirkinlik Simgesi olarak (Böcekler) - Semantik Açından Bir Değerlendirme- )

Yazar : Gulhan Al-Turk    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 22
Sayı : 74
Sayfa : 127-49
Dergiye Geliş Tarihi : 10.07.2018
Yayımlanma Tarihi : 28.09.2018


Özet
يعدّ توظيف الحيوانات في الشعر العربيّ أحد الأساليب اللغويّة التي عمدها الأدباء منذ القدم في انتاجاتهم الأدبيّة. وكان في ذلك انعكاسا حقيقيا لطبيعة الحياة التي عاشها العربيّ وثقافته ٳضافة ٳلى نقلها لمشاعره وأفكاره. وقد كتب الأدباء العديد من المؤلفات التي تتحدث عن الحيوانات وطبيعتها وسلوكها وأمراضها وعلاجها. كما وظّف الأدباء قديما وحديثا ألفاظ الحيوانات في أشعارهم لتدلّ على معان معيّنة هدف ٳليها الشعراء في التعبير عن أفكارهم. ويعدّ نزار قبّاني أحد ألمع أسماء الشعر الحديث من الذين كتبوا في المرأة والسياسة. وكان أسلوبه في طرح مواضيعه سلسا، واضحا، مجسدا للواقع وناقلا لحقيقته. وكغيره من الأدباء استخدم نزار العديد من أسماء الحيوانات للتعبير عن مكنوناته معتمدا على أساليب شعريّة وظّفها بأبعاد عالية التقنية الأدبيّة. هذه الدراسة ستقوم على تناول ألفاظ الحشرات التي تمّ توظيفها في أشعار نزار قباني. فقامت الدراسة بجمع كلّ ألفاظ الحشرات التي وظّفت في أشعاره ودواوينه. ثمّ تمّ توزيع ألفاظ الحشرات على حقول دلالية استوحيت من السياق الشعريّ. وقد تمّ استخدام العديد من المصادر لمعرفة دلالة الحشرات منها القرآن الكريم ٳضافة ٳلى كتب الأمثال القديمة مثل الأمثال القديمة من الكتب والسنة، ومعاجم المصطلحات العربيّة الحديثة ومنها . فما هي هذه الحقول الدلاليّة، وما هي ألفاظ الحشرات التي تمّ توظيفها في النصوص الشعريّة؟

Anahtar Kelimeler
الحشرات، المرأة، السياسة، دلالة، نزار قبّاني.

Abstract
Şüphesiz ki şiir, şairin düşüncelerini, hislerini ve kültürünü yansımaktadır. Arap edebiyatçıları geçmişten günümüze farklı edebî metinlerinde hayvanların, kuşların ve böceklerin adlarını kullanmışlardır Nizâr Kabbânî kadın ve siyaset konularında yazan modern şairlerden biridir. Öte yandan şair şiirleri yoluyla düşüncelerini okuyucuya ulaştırmak için hayvan adları da kullanmıştır. Nizâr, Kendi şiirindeki düşüncelerini ulaştırmak adına birçok hayvan adlarını kullanmıştır. Bu adları da üstün edebî bir üslup ile yazmıştır. Bu çalışmada Nizâr Kabbânî’in şiirlerinde geçen böceklerin adları ele alınmıştır. Nizâr kabbânî ‘nin hangi böcek adlarını kullandığı ve bunların hangi anlamda kullandığı sorularına cevap verilecektir.

Keywords
Böcekler, Kadın, Siyaset, Semantik, Nizâr Kabbânî.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Dergimizin ICOAEF Özel sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir. 

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri