eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKUR’AN’DA ‘İNSAN’ KELİMESİ: ANLAM VE İŞARET ALANI
(The Word ‘Human’ in the Qur’an: Meaning and Indication Area )

Yazar : Fikret GEDİKLİ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 22
Sayı : 74
Sayfa : 97-125
Dergiye Geliş Tarihi : 4.08.2018
Yayımlanma Tarihi : 28.09.2018
DOI Number: :
Cite : Fikret GEDİKLİ , (22). KUR’AN’DA ‘İNSAN’ KELİMESİ: ANLAM VE İŞARET ALANI. Ekev Akademi Dergisi, 74, p. 97-125. Doi: 10.17753/Ekev930.


Özet
Bu makalede, Kur’ân’ın, nüzul döneminde, dini hususlarda ve çeşitli vesilelerle gelişen sosyal olaylarda kullandığı ‘insan’ kelimesiyle kimi ya da kimleri kastediği konusu ele alınmıştır. Bu kelimeyle kastedilenin tespit edilmesiyle oluşan mana ile tespit edilemediği veya edilmediği durumlarda elde edilen mananın mukayesesi yapılmıştır. ‘İnsan’ kelimesinin kime ya da kimlere işaret ettiğinin mutlak olarak tespit edilememesi durumunda ilgili ayetlerin mana takdirlerinin oluşmasında bir eksiklik olup olmadığı hususu analiz edilmeye çalışılmıştır. Bununla, hem Kur’an’ ın nüzul ortamında hem de geçmiş toplumlarda ortaya konulan tutum ve davranışların fâili ya da ilgilisi olarak zikredilen ‘insan’ kelimesinin medlûlünün tespitine dair çabanın ilgili ayetlerin manasına ne tür katkı sağlayacağı konusu da incelenmiştir. Bu anlamda nüzul ortamında gelişen olayların ya da bu olaylarla ilgisi sebebiyle tarihin herhangi bir kesitinde meydana gelen hadiselerin anlatımında kullanılan ‘insan’ kelimesinin delâletinin tespiti, ilgili ayetin anlamının tespitinde ‘olmazsa olmaz’ bir ön şart olup olmadığı ve Kur’an’ın bu yöntemi tercih sebebi konu edilmiştir. Sonuç olarak sayıca çok az olan bazı ayetler hariç, ayetlerde geçen ‘insan’ kelimesi ile kimin ya da kimlerin kastedildiği hususunda farklı gerekçelerle bir ittifakın olmadığı sonucuna varılmıştır.

Anahtar Kelimeler
İnsan, Kastetmek, Delâlet, Anlam, Kavram.

Abstract
In this article the concept of ‘human’ which is used in the Qur’an when it revealed about the religious subjects and the context of social events that develop in various ways in religious matters have been evaluated. Comparison has been made about the conclusion of meanings obtained from whose are meant by the terms of ‘human’ and meanings unattainable from whose are meant by the terms of ‘human’. As a result if ‘human’ cannot be determined in absolute terms with whom or to whom, it has been tried to analyze whether there is a deficiency in the formation of meaning. With this, what kind of contribution contributed to the meaning of the verses have been discussed about the concepts of ‘human’ which used in the Qur’an sent on period obout the religious subjects and the context of social events that develop in various ways in religious matters. In this sense, the detection of stated word in any historical section or in the period of Qur’an sent of whose are meant by the terms of ‘human’ and to whom they are pointing have been discussed whether it is a necessary precondition or not. Besides, the reason is why The Qur’an chooses this method has been discussed. As a result except some verses, it has come to the conclusion that there is no alliance with different reasons for who or what is meant by ‘human’.

Keywords
Human, Mean, Indication, Meaning, Concept.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri