eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimSON DÖNEM OSMANLI EĞİTİMİNİN EN ÖNEMLİ PLANLAMACI VE REFORMİSTİ, EĞİTİMDE GLOBALİZMİN İLK TEMSİLCİLERİNDEN ARAP MENŞELİ OSMANLI ENTELEKTÜELİ MUSTAFA SATİ EL HUSRİ
(The Most Important Planner and Reformist of the Last Ottoman Education, the First Representatıves of Globalısm in Education, Arap Menus Mustafa Sati El Husri with Ottoman Intellectual )

Yazar : SELAMİ SÖNMEZ  -  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 22
Sayı : 75
Sayfa : 199-108
Dergiye Geliş Tarihi : 09.08.2018
Yayımlanma Tarihi : 29.10.2018


Özet
Türk Eğitim Tarihinde ve bilhassa II. Meşrutiyet Döneminde öğretmen yetiştirme sistemimizde hem teorik sirkülesi hem de uygulamaları ile birçok noktada “ilklerin” eğitim düşünürüdür. Geri kalışımız ile genel olarak eğitim, özel olarak da öğretmen arasındaki ilişkiyi en rasyonel biçimde kuran ve bu fikrini cesaretle uygulayan odur.

Anahtar Kelimeler
Satı Bey, Osmanlı Eğitimi, Layihalarım, Öğretmen Yetiştirme, Eğitim Reformu.

Abstract
In Turkish Education History and especially in educating system in the II. Constitutional Monarchy, with both his theoretic circulations and applications, he is the educational thinker of "the firsts". He is the man who set up the relationship between our going downhill and generally educational and particularly the teacher in the most rational way and the one who applied his ideas bravely.

Keywords
Satı Bey, Ottoman Education, Layihalarım, Teacher Training, Education Reform.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Dergimizin 78. sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir. 

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri