eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı Erişim“KUR’ÂN MESAJI” ADLI ESERDEKİ RASYONEL YORUMLARIN OLUŞUMUNDA ZEMAHŞERÎ’NİN ETKİSİ
(The Ratıonal Comment in Muhammad Asad’s Meanıng-Commentary Named the Message of Quran in the Context of Zemahserı’s Impact )

Yazar : Emrullah ÜLGEN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 23
Sayı : 78
Sayfa : 155-174
Dergiye Geliş Tarihi : 12.09.2018
Yayımlanma Tarihi : 15.07.2019
DOI Number: :
Cite : Emrullah ÜLGEN , (23). “KUR’ÂN MESAJI” ADLI ESERDEKİ RASYONEL YORUMLARIN OLUŞUMUNDA ZEMAHŞERÎ’NİN ETKİSİ. Ekev Akademi Dergisi, 78, p. 155-174. Doi: 10.17753/Ekev947.


Özet
Bu çalışma, Muhammed Esed’in Kur’ân Mesajı adlı meâl-tefsirindeki rasyonel yorumun oluşumunda, Zemahşerî’nin itizalî düşüncelerinin etkisini araştırmayı hedeflemektedir. Bu, modern dönem aklî tefsirle, klasik dönem aklî tefsir arasında ne tür bir etkileşimin olduğunu örneklemesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Buradan hareketle, öncelikle Kur’ân Mesajı’nda itizalî düşünceye uygun konu başlıkları belirlenmiştir. Başlıkların muhtevasıyla ilgili kısa ve genel bilgilerden sonra, Zemahşerî ve Muhammed Esed’in ayet tercüme ve yorumları arasında mukayese yapılarak söz konusu etkileşimin boyutları ortaya konulmaya çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Muhammed Esed, Zemahşerî, Kur’ân Mesajı, el-Keşşâf, Mutezile.

Abstract
This study intends to research the impact of Zemahşerî’s mu‘tazila idea in the formation of the rational commentary in Muhammad Asad’s meaning-comment named quran message. This is extremely important in terms of illustrating what kind of interaction there is between modern age mentally commentary and classical age mentally commentary. By this point, firstly the topic tittles appropriate to intizali thought are determined in the Quran Message, then short and general information on the identified topic tittles is given. After that, the dimensions of the interaction in question is aimed to be put forth by making comparisions between verses, translations and interpretations of Zamakhshari and Muhammad Asad.

Keywords
Muhammad Asad, Zamakhshari, The Message of Q’uran, Kashshaaf, Mu‘tazila.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 86. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 87. sayısı (yaz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 88. sayımız (bahar sayısı) makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri