eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimİBN RÜŞD’ÜN SİYASET FELSEFESİNDE MUHAFIZLARIN (KORUYUCULAR) DURUMU
(Guards’ (Prtotectors) Status in Averroes’ Political Philosophy )

Yazar : Mirpenç AKŞİT    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 22
Sayı : 76
Sayfa : 209-218
Dergiye Geliş Tarihi : 3.10.2018
Yayımlanma Tarihi : 28.12.2018
DOI Number: :
Cite : Mirpenç AKŞİT , (22). İBN RÜŞD’ÜN SİYASET FELSEFESİNDE MUHAFIZLARIN (KORUYUCULAR) DURUMU. Ekev Akademi Dergisi, 76, p. 209-218. Doi: 10.17753/Ekev954.


Özet
Siyaset felsefesi ile ilgili ilk eser yazan filozof hiç kuşkusuz Fârâbî’dir. O, Yunan siyaset felsefesi ile İslâm düşüncesini uzlaştırmaya çalışan ilk filozoftur. Fârâbî, bu amaçla ortaya koyduğu siyaset kuramıyla hem İslâm siyaset düşüncesini hem de kendinden sonra gelen İbn Rüşd’ü etkilemiştir. Ancak İbn Rüşd, bu konuda Fârâbî’den etkilenmekle beraber ondan farklı ve onu aşan bir siyaset kuramı ortaya koyabilmiştir. İbn Rüşd’ün siyaset felsefesi, günümüz siyaset geleneğine ışık tutacak şekilde bir öneme sahiptir. İbn Rüşd, Platon’un Devlet kitabını şerh ederken bu eserde ele aldığı konulardan biri de erdemli bir toplumda muhafızların eğitimi ile ilgilidir. Erdemli muhafızlar devlet istikbalinin temelini oluşturur. Ona göre muhafızlar iyi eğitildiklerinde her biri yiğit ve merhametli olurlar. Aksi takdirde her biri bu muhafızlık eğitimi almadıkları takdirde kendi halkına ciddi zararlar verecektir. Bu çalışma da Platon’un şerhinden yola çıkarak; İbn Rüşd’ün erdemler bağlamında ele aldığı muhafızların eğitimini değerlendirmeye çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Erdem, Devlet, Yiğitlik, Toplum, Muhafız.

Abstract
It is certain that Alfarabi was the one who wrote the first piece related to political philosophy. He was the first philosophers who tried to reconcile political philosophy with Islamic thought. With his political theory presented for this purpose, Alfarabi had an impact on Islamic political philosop as well as Averros, who followed him. However, altuougth Averroes was affected by Alfarabi on this subjects, he managed to present a political theory, which different and surpassed Alfarabi’s. Averroes’ political philosophy is the subject that attracts attention mostly following Alfarabi political philosophy. While Averroes annotating Plato’s Republic, one of the subjects that hediscusses is related with the education of guards in virtuous society. Virtuous guards provide a basis for the stability of the state. According to him, when guards are educated well, each one of them becomes violent and merciful persons. Otherwise every one of the changes into a wolf and causes serious damage in their own society. In this study, based on Plato's commentary; it was tried to evaluate the education of the guards whom Averroes dealt with in the context of virtues.

Keywords
Virtue, Valiant, State, Society, Guard.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri