eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKUZEYDOĞU ANADOLU KALKINMA AJANSI’NIN (KUDAKA) SUNDUĞU MALİ DESTEK PROGRAMLARININ ETKİ DEĞERLENDİRMESİ
(Evaluation of the Effectiveness of Financial Support Programs Provided by the North Eastern Anatolia Development Agency (KUDAKA) )

Yazar : Zülküf AYRANGÖL  Fatih AKIN  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 22
Sayı : 75
Sayfa : 175191
Dergiye Geliş Tarihi : 14.10.2018
Yayımlanma Tarihi : 29.10.2018


Özet
Bu çalışmanın amacı; 2013 yılında Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından sunulan mali desteklerin etki değerlendirmesini yapmaktır. Bu kapsamda 2013 yılında ajanstan destek almaya hak kazanmış ve proje uygulama süreçleri sona ermiş firmalara bir anket uygulanmıştır. Erzurum-Erzincan ve Bayburt illerinde uygulanmış projelerin istihdam, üretim, yatırım, pazarlama ve bölgesel kalkınmanın diğer unsurlarına ilişkin etki ve sonuçları ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın proje uygulama süreçleri değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda 2013 yılında Mali Destek Programı kapsamında destek alan firmaların; üretim miktarında artış olduğu, Pazar paylarının arttığı ve bölgede istihdam oluşturduğu görülmektedir.

Anahtar Kelimeler
Bölgesel Kalkınma, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Mali Destek Programı, TRA1 Bölgesi, Verimlilik Analizi.

Abstract
The purpose of this study is; In 2013, the impact assessment of the financial supports provided by the Northeast Anatolia Development Agency (KUDAKA) was carried out. In this context, a survey was applied to the companies that have completed the project implementation processes and received support from the agency in 2013. The impacts and results of the projects implemented in Erzurum-Erzincan and Bayburt provinces on employment, production, investment, marketing and other elements of regional development and the project implementation processes of the Northeast AnatoliaDevelopment Agency were evaluated. As a result of the study, in 2013, the companies that received support within the scope of the Financial Support Program; It is seen that there is an increase in the amount of production, increased market shares and employment in the region.

Keywords
Regional Development, Northeast Anatolia Development Agency, Financial Support Program, TRA1 Region,

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Dergimizin 78. sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir. 

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri