eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimTÜRK KÜLTÜRÜNDE VE ERZURUM ERKEK BARLARINDA TAVUK (HOROZ) MOTİFİ
(Chicken ( Rooster) Design in Turkish Culture and Erzurum Male Folk Dances )

Yazar : Ahmet Selim DOĞAN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 17
Sayı : 57
Sayfa : 449-460
Dergiye Geliş Tarihi : 9.09.2013
Yayımlanma Tarihi : 2013
DOI Number: :
Cite : Ahmet Selim DOĞAN , (17). TÜRK KÜLTÜRÜNDE VE ERZURUM ERKEK BARLARINDA TAVUK (HOROZ) MOTİFİ. Ekev Akademi Dergisi, 57, p. 449-460. Doi: .


Özet
Türk halk oyunları içerisinde oldukça önemli bir yer tutan Erzurum barları kökleri bakımından Orta Asya’ya kadar uzanan ve Şamanizm etkilerini de içinde barındıran özelliğe sahiptir. Figür yapısı bakımından kahramanlığı, yiğitliği barındırmasının yanında Türk kültürü bakımından oldukça önemli olan totemleri de simgeler. Bunlar arasında Koçeri barında At, erkek barlarında Turna, Tavuk kadın barında Güvercin, Ağca Ferikler. Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan ve on iki hayvanlı Türk takviminde de yer alan tavuk, Erzurum erkek barlarında en belirgin taklitli hayvan oyunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tavuk barında, tavuğun yürümesi, yavaş yavaş yere çökmesi ve sağa-sola dönüşlerinin taklit edilmesinin yanında özellikle yere çöküp kalkma birkaç kez tekrarlanarak dizlerin titretilmesiyle aynı zamanda dayanıklılık ve tahammülün sınırlarının zorlandığı oldukça estetik aynı zamanda da seyir keyfi veren bir bardır. Tavuk barının günümüzde tekrarlanmadığı ve yavaş yavaş unutulacağı ve genç kuşaklarca bilinmediği gerçeği karşımıza çıkmıştır

Anahtar Kelimeler
Türk Kültürü, Erzurum Erkek Barları, Tavuk.

Abstract
Erzurum folk dances which have an important place in Turkish folk dances has its roots from the Central Asia and includes the effects of Shamanism. Besides it houses heroism and bravery as figure construct, it also symbolizes totems such as horse in Koçeri folk dance, crane in male folk dance, pigeon and Ağca Feriks in female chicken folk dance can be which are considerably important for Turkish culture. We can see the chicken, having an important place in Turkish culture and twelve-animal Turkish calendar, as the most distinct imitated animal dance in Erzurum male folk dances. In chicken folk dance, besides the imitation of chicken’s walking, falling down slowly and turning right and left of the chicken it is really aesthetics to watch and it also requires durableness and endurance during the shaking of the knees while repeating several times the figure of falling down slowly of the chicken. It is clear that nowadays the chicken folk dance is not being repeated and will be slowly forgotten and also is not known by the young generation.

Keywords
Turkish Culture, Erzurum Male Folk Dances, Chicken.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri