eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimTÜRKİYE’DEKİ YAVAŞ ŞEHİRLERİN POLİTİKA UYGULAMALARI ÜZERİNDEN BİR ANALİZ
(An Analysis on the Policy Implementations of Cittaslow in Turkey )

Yazar : ELVETTİN AKMAN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 22
Sayı : 76
Sayfa : 79-107
Dergiye Geliş Tarihi : 23.11.2018
Yayımlanma Tarihi : 28.12.2018
DOI Number: :
Cite : ELVETTİN AKMAN , (22). TÜRKİYE’DEKİ YAVAŞ ŞEHİRLERİN POLİTİKA UYGULAMALARI ÜZERİNDEN BİR ANALİZ. Ekev Akademi Dergisi, 76, p. 79-107. Doi: 10.17753/Ekev991.


Özet
Hızlı yaşayan ve hızla tüketen şehirlerde insan profili giderek birbirine benzemeye başlamıştır. Küreselleşmenin değiştirdiği bu yaşam biçimine karşı 1990’lı yıllardan itibaren çeşitli hareketler ortaya çıkmıştır. Yavaş Şehir hareketi de bunlardan birisidir. 1999 yılında İtalya’da birkaç şehirde “Slow Food” hareketine öncülük yapan belediye başkanları tarafından Yavaş Şehir (Cittaslow) hareketinin temelleri atılmıştır. İtalya’da başlayan bu hareketin uluslararası bir ağ haline gelmesi 10 yıl gibi kısa bir sürede olmuştur. 30 ülkede 250’den fazla Yavaş Şehre ulaşan ağa üye olan şehirlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ağ’ın en önemli hedefleri yerel değerleri ortaya çıkarmak, yerel halkın yaşam kalitesini ve şehrin tanınırlığını artırmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek isteyen şehirler de Uluslararası Yavaş Şehir Ağına üye olarak ağ’ın belirlediği kriterler ve kurallar çerçevesinde hareket etmektedirler. Bu makalenin amacı da Türkiye’de ağ’a üye olan Yavaş Şehirlerin, üyelik kriterleri çerçevesinde yaptıkları çalışmaları ele alarak mevcut politikalarını ortaya koymaktır. Çalışmada öncelikle genel olarak Yavaş Şehir’den ve ardından Yavaş Şehir olmak için birliğin belirlediği kriterlerden bahsedilmiştir. Bu doğrultuda Türkiye’deki ilk Yavaş Şehir unvanını kazanan Seferihisar Belediyesinin Başkanı Tunç Soyer tarafından üyelik süreci anlatılmıştır. Seferihisar öncülüğünde başlatılan Yavaş Şehir serüvenine katılan şehirlere de değinilmiş ve yaptıkları projeler karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Mevcut durum analizi neticesinde Yavaş Şehir üyeliği için zorunlu olan kriterler çerçevesinde şehirlerin proje konusuna daha fazla önem vermeleri gerektiği tespit edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Yavaş Şehir, Yerel Yönetimler, Politika, Politika Uygulamaları, Türkiye. TÜRKİYE’DEKİ YAVAŞ ŞEHİRLERİN POLİTİKA UYGULAMALARI ÜZERİNDEN BİR ANALİZ *)

Abstract
and consuming rapidly. Various movements have emerged against the way of such a life that has been altered by globalization since the 1990s. Cittaslow movement is one of them. The foundations of the Cittaslow movement were laid by the mayors who led the Slow Food movement in a number of cities in Italy in 1990. The movement started in Italy has evolved into an international network within a very short period like 10 years. The number of member cities reaching more than 250 Cittaslows in 30 countries has been increasing. The most important goals of the Network are to bring out local values, to improve the life quality of the local population and to enhance the recognizability of the city. By becoming a member of International Cittaslow Network, the cities willing to realize this aim act in accordance with the criteria and rules set by the network. The aim of this article is to present existing policies through addressing the efforts made within the framework of membership criteria by Cittaslows in Turkey that have become a member of the network. In this study, firstly the general concept of Cittaslow was introduced and then the criteria determined by the network to be a Cittaslow were mentioned. In this respect, the membership process was explained by Tunç Soyer, the mayor of Seferihisar Municipality which received the title of the first Cittaslow in Turkey.The cities that participated in the Cittaslow adventure initiated under the leadership of Seferihisar were also stated and their projects were compared and analyzed. As a result of the analysis on the existing situation, it has been noted that cities should put more emphasis on the subject of the project within the framework of the criteria required for Cittaslow membership.

Keywords
Cittaslow, Local Governments, Policy, Policy Implementations Turkey.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri